Debata otwarta
Wszystkie wymiary atomu dla Polski – co konkretnie zyskamy rozwijając energetykę jądrową?
25 września, godz. 14:00
Aby dogłębnie przedyskutować wszystkie wymiary atomu dla Polski, niezbędna byłaby organizacja kilku kongresów, nie zaś jednego panelu – z racji poziomu skomplikowania poszczególnych aspektów, które zostały zarysowane przez uczestników debaty. Paneliści postarali się jednak bardzo zwięźle odnieść do głównych wątków.
Energetyka jądrowa to stabilne i bezemisyjne źródło energii elektrycznej na dekady, a przy tym projekt dalece wykraczający poza samą energię. To tysiące pracowników, budowa nie tylkoelektrowni, lecz także niezbędnej infrastruktury towarzyszącej, w tym dróg, oraz potrzeba wykształcenia przyszłych pracowników elektrowni. Mówimy o ogromnej liczbie procesów, które muszą zostać perfekcyjnie zaplanowane, a następnie zrealizowane. Jak to się mawia w tej branży: on time & on budget. I to wszystko musi uwzględniać możliwe do przewidzenia ryzyka.
Jednym z kluczowych wyzwań na dziś jest zapewnienie źródeł finansowania tego gigantycznego przedsięwzięcia, a należy to zrobić w taki sposób, aby przez kolejn dekady energia pochodząca z atomu nie była droga. Istotnym utrudnieniem jest tutaj chociażby europejska taksonomia oraz ostrożne podejście instytucji finansowych do inwestycji tego typu.
Niemniej jednak system energetyczny będzie potrzebował stabilnych źródeł energii, jak atom, które zabezpieczą źródła wytwarzania w OZE. Odejście od węgla w energetyce jest bezdyskusyjne, nie tylko ze względu na unijną politykę klimatyczną.
Podsumowanie debaty
Projekt rozwoju energetyki jądrowej w Polsce to jeden z filarów polskiej gospodarki na najbliższe dekady. Zyskamy dzięki niemu źródło stabilnej, bezemisyjnej oraz – przy odpowiednim modelu finansowania – niedrogiej energii elektrycznej, przeznaczymy znaczące środki na modernizację oraz rozwój sieci elektroenergetycznej, wykształcimy i przeszkolimy tysiące pracowników, a wreszcie – będziemy mieli szansę wejść biznesowo w sektor jądrowy. Te wszystkie aspekty „atomu dla Polski” są fundamentalne z punktu widzenia przedsiębiorców i dlatego FPP będzie aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju programu jądrowego, m.in. poprzez Komitet ds. Atomu, który zostanie powołany w ramach FPP.
Moderator:
Wojciech Jakóbik
Analityk sektora energetycznego
Paneliści:
prof. dr hab. inż.
Andrzej Grzegorz Chmielewski
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej PAN, z-ca przewodniczącego Rady ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej
Krzysztof Kobyłka
Kierownik Programu Energia i Klimat WISE Europa
Łukasz Sawicki
Radca w Departamencie Energetyki Jądrowej w MKiŚ
dr Bożena Horbaczewska
Szkoła Główna Handlowa
dr Joanna Smolik
Michał Wierzchowski
Wojciech Kozysa
Dyrektor Health & Public Services, Accenture